Više od stotinu porodica iz Kozarske Dubice i Novog Grada, Opština Kostajnica, te Dom zdravlja u Bihaću dobili su pomoć Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u ublažavanju posljedica zemljotresa koji je pogodio ova područja u decembru prošle godine.
Pomoć je obezbijeđena kroz projekat izgradnje mira PRO-Budućnost koji provodi CRS sa partnerima u više od 70 lokalnih zajednica širom BiH. Akciju solidarnosti podržale su i brojne lokalne zajednice među kojima su Kiseljak, Mrkonjić Grad, Centar-Sarajevo, Teslić, Jezero, Bosanska Krupa, Sanski Most, Bosanski Petrovac, Žepče, Livno, Široki Brijeg i Banja Luka. Uvezani kroz projekat PRO-Budućnost, oni su solidarno odgovorili na potrebe ugroženih zajednica i uputile im različite vidove pomoći.
„Nama ova pomoć puno znači jer nečije malo nama je puno. U proteklih nešto više od godinu dana solidarnost se pokazala kao vrlo važna. Mi u Kostajnici smo to najbolje osjetili na svojoj koži nakon zemljotresa. Solidarnost nije poznavala granice i tad smo vidjeli da nismo sami. USAID-ov projekat PRO- Budućnost je jedan od prvih koji je reagovao, kontaktirao opštinu i ponudio pomoć“, rekao je Aleksandar Pašić, član radne grupe Kostajnica.
Opština Kostajnica, koja je pretrpjela najveću štetu, dobila je novčanu pomoć, u Kozarskoj Dubici su podijeljeni paketi hrane i higijenskih potrepština, a za porodice u Novom Gradu uz hranu i higijenu su obezbijeđeni i setovi posteljina.
“Želim da uputim iskrenu zahvalnost za svu pomoć i saradnju koju imamo sa USAID-ovim projektom PRO-Budućnost duži niz godina. Prijatno smo iznenađeni i veoma zahvalni za pomoć najugroženijim kategorijama pogođenim potresom. 100 prehrambeno-higijenskih paketa, te 50 paketa posteljine koji su nam isporučeni će zasigurno značiti onima koji su u potrebi“, kazao je Saša Mirić iz radne grupe Novi Grad.
Veliku zahalnost iskazao je i Goran Dragaš, član radne grupe iz Kozarske Dubice koji se također prisjetio pomoći koju je kroz PRO-Budućnost ova općina dobila tokom pandemije.
“Korona virus je ostavio nesamjerljive posljedice na našu opštinu kao i zemljotres koji je oštetio brojne objekte u našoj lokalnoj zajednici. Uz pomoć prijatelja dobrih ljudi, raznih donacija i USAID-ovog projekta PRO-Budućnost smo uspjeli mnogo da pomognemo našim sugrađanima i našoj opštini da se vrati u normalne tokove funkcionisanja“, kazao je Dragaš.
U Bihaću je zemljotres oštetio Dom zdravlja i time dodatno otežao rad, te su ovoj ustanovi bila potrebna sredstva za čišćenje i dezinfekciju.
„Ovakve donacije pored one materijalne strane imaju i simboličku vrijednost jer nama daju do znanja da imamo prijatelje širom Bosne i Hercegovine i inostranstva koji žele pomoći kako bismo što lakše u ovim pandemijskim vremenima osigurali kvalitetnu zdravstvenu zaštitu našim sugrađanima“, kazao je Admir Jusufagić, direktor Doma zdravlja Bihać.
Od početka pandemije USAID je kroz projekat PRO-Budućnost odgovarao na potrebe građana, te je tako u prošloj godini obezbijeđena hrana za više od 5.000 porodica, dok su brojne ustanove i organizacije dobile dezinfekcijska sredstva i posteljinu za izolatorije. Ove akcije solidarnosti ali i druge aktivnosti u PRO-Budućnost zajednicama rezultirale su povezivanjem zajednica iz različitih krajeva zemlje, te njihovom željom da jedni drugima pomažu. Tako su i nakon zemljotresa koji je pogodio četiri zajednice na sjeveru zemlje, mnogi od njih reagovali sa željom da pomognu.
„Ova akcija je rezultat dugogodišnjeg partnerstva sa lokalnima zajednicama izgrađenog kroz PRO-Budućnost, projekat koji je okrenut vraćanju povjerenja i obnovi dijaloga u društvu. Jako smo zahvalni što su se lokalne zajednice uključile i pomogle svojim susjedima. Ovo je mala zemlja, ali je zemlja hrabrih i solidarnih ljudi. Niko nas ne može uvjeriti u suprotno, posebno kada vidimo sve ove priče o pomoći koju ljudi pružaju jedni drugima“, kazala je Majda Behrem-Stojanov, direktorica projekta.