Mladi ljudi iz regiona imali su priliku učestvovati na ovogodišnjem specijalnom programu Sarajevo Film Festivala o suočavanju s prošlošću, koji je imao cilj da kroz filmove i diskusije potakne dijalog. Tokom višednevnog programa, mladi iz Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Albanije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine su kroz panel diskusije otvorili važna pitanja o izgradnji mira, te su imali priliku gledati filmove koji se bave temama suočavanja s prošlošću. Pored toga, mladi su se povezivali, razmjenjivali mišljenja i zajednički sticali znanja kroz različite radionice, posjete muzejima, te turistički obilazak grada.
Jedna od učesnica ovog programa je bila i Milica Pavlović iz Bara, Crne Gore, koja smatra da je neformalna edukacija izrazito važna, jer nam pomaže da se formiramo u zdrave ličnosti. Od kada je počela da se neformalno obrazuje, razvila je mnogo otvorenija shvatanja.
“Kada se radi o temama suočavanja s prošlošću, to je jedna od najvažnijih tema za naša društva. Moja generacija ima najveću moć, ali i različite platforme, da osvještavamo našu prošlost i o njoj govorimo. Ja uvijek ističem da ne možemo odmah promijeniti državu, ali možemo utjecati na užu okolinu. Promjene se neće desiti odmah, ali kada vidimo bar male promjene, onda je to znak da smo na dobrom putu”, kaže dvadesetjednogodišnja Milica.
Ona trenutno studira film u Podgorici te ističe kako je ova umjetnost jedna od najboljih načina modernog doba da se govori o svim društvenim problemima te pojašnjava da kada bismo valjano naučili koristiti činjenice, da bismo mogli napraviti veliki korak u društvima u kojim živimo.
“Sagledavanje prošlosti je važno, ali ne da bismo krivili drugu stranu, već da bismo objektivno sagledali stvari i radili na tome da nam se zločini nikad ne ponove. I onda da kada krenemo naprijed, da gradimo bolje društvo i postanemo neko na koga se svi ponose”, dodaje Milica.
Tokom petodnevnog programa, mladi iz šest zemalja Zapadnog Balkana imali su priliku voditi konstruktivne i jasne diskusije oko bolne prošlosti, kako bi se nosili sa brojnim neriješenim pitanjima iz konflikta u bivšoj Jugoslaviji, čiji uticaj se osjeća i danas.
Amela Nevaljalović iz Breze, grada u Bosni i Hercegovini, kaže da već drugi put učestvuje na ovom programu koji smatra izuzetno važnim. Ona pojašnjava da mladi koji dolaze iz manjih sredina rijetko imaju priliku da upoznaju vršnjake drugih etničkih pripadnosti, bez obzira na to što žive blizu jedni drugih.
“Društvo nas jednostavno ograđuje od svega što je različito, pa ovakvi programi imaju izrazitu važnost, osobito na poslijeratne generacije. Smatram da su mlađe generacije često zatrovanije, ne znaju šta se tačno desilo i odrastaju sa neosnovanom mržnjom prema drugim etničkim skupinama”, kaže Amela.
Ona je trenutno studentica završne godine na Ekonomskom fakultetu u Istanbulu, a kroz svoje obrazovanje imala je priliku upoznati mlade različitih etničkih pripadnostii identiteta, te su joj ovakvi programi otvorili nove perspektive u pogledu na državu u kojoj je rođena, kao i cijeli region.
“Izgradnja mira je ključna za naš region, kako bi pokrenuli prije svega ekonomiju i povećali zaposlenje mladih. Mi moramo sarađivati, jer imamo toliko problema koje moramo riješiti, a ne da trošimo našu energiju na nečiju etničku pripadnost. Mržnja nas troši, oduzima nam puno energije, stavlja nas u depresivno stanje, a zar ne bismo trebali tu energiju trošiti kako bi gradili bolje društvo? Mi na ovim prostorima imamo više sličnosti, nego razlika, te moramo shvatiti koliko je važno graditi mir”, zaključuje Amela
Suočavanje s prošlošću je ključno za izgradnju mirne budućnosti. Sukobi iz prošlosti su ostavili duboke tragove, posebno u zajednicama Zapadnog Balkana. Mladi kroz ovakve programe mogu sagledati širu sliku događaja iz prošlosti, te raditi na tome da se iste greške ne ponove u budućnosti.
Jedan od učesnika na ovogodišnjem programu je i Marko Stanojčić iz Srbije, koji trenutno studira na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. On smatra da je izgradnja mira kontinuiran proces koji zahtijeva trud i posvećenost svih članova jednog društva.
“To uključuje stvaranje kulture razumevanja, poštovanja i promovisanje dijaloga između različitih grupa. Važno je prepoznati da izgradnja mira ne predstavlja samo okončanje sukoba, već i stvaranje društva u kojem svi pojedinci i pojedinke mogu živeti zajedno u harmoniji”, kaže Marko.
Specijalni program o suočavanju s prošlošću u okviru Sarajevo Film Festivala su organizovali Friedrich-Ebert-Stiftung Dialogue Southeast Europe, Forum ZFD u Bosni i Hercegovini,Sarajevo Film Festival, i USAID-ov projekat PRO- Budućnost.