U četvrtak 11. 4. 2019. u svečanoj sali Univerziteta u Sarajevu potpisan je Memorandum o razumijevanju između Univerziteta u Sarajevu (UNSA) i USAID-ovog projekta PRO-Budućnost koji provodi Chatolic Relief Services (CRS). Memorandum su potpisali direktorica CRS-a u BiH Debbie Shomberg i rektor UNSA prof. dr. Rifat Škrijelj.
Direktor misije USAID-a u BiH Peter Duffy je kazao kako je izrazito zadovoljan sklapanjem važnog partnerstva sa Univerzitetom u Sarajevu:
“Univerzitet je važan jer mladim ljudima pruža mogućnost da ostvare svoje snove. U Bosni i Hercegovini često ih u tom ostvarenju snova mogu ometati konflikti i podjele koji im troše energiju koju mogu usmjeriti u ostvarivanje snova, započinjanje poslova i donošenja napretka zemlji. UNSA nam se obratio kako bismo zajedno studentima i profesorima obezbijedili alate da mogu da se nose s konfliktima i da doprinesu izgradnji tolerantnijeg društva i sačuvaju energiju i usmjere je na izgradnju prosperitetnije zemlje”, kazao je, potcrtavajući važnost davanja vještina studentima kako bi se ne samo zaposlili, već i kako bi kreirali nove poslove i poslovne prilike”, kazao je Duffy.
Dodijeljene su i stipendije za 13 studentica i studenata master programa „Međureligijske studije i izgradnja mira“. Navedeni master program jedinstven je u svijetu, a zajednički su ga, 2017. godine, pokrenuli Univerzitet u Sarajevu i Univerzitet u Istočnom Sarajevu, kroz Fakultet islamskih nauka UNSA, Katolički bogoslovni fakultet UNSA i Pravoslavni bogoslovski fakultet "Sv. Vasilije Ostroški" UIS.
“Već dvije godine sprovodimo master program ‘Međureligijske studije i izgradnja mira’ i to je jedan ambiciozno zamišljen master studij koji se uspješno sprovodi, radili smo dosta dugo na tome, tri godine se pripremao i tri fakulteta i dva univerziteta su pokazali jednu izvrsnu saradnju i otvorenost da se jedan takav program u BiH ostvari. Prezadovoljan sam što se program uspješno realizuje, što je izazvao pažnju mnogih, ne samo studenata već i javnosti, kao i pažnju takvih organizacija kao što je USAID koji je danas pokazao dobru volju da stipendira naše studente i ja im zahvaljujem u ime mojih dragih kolega Zuhdije Hasanovića i Darka Topalovića, dekana islamskog i katoličkog fakulteta”, kazao je dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta "Sv. Vasilije Ostroški" Univerziteta u Istočnom Sarajevu prof. dr. Vladislav Topalović, u ime Zajedničkog vijeća master programa.
Rektor UNSA prof. dr. Rifat Škrijelj istaknuo je poruku koju tri fakulteta svojom saradnjom šalju svima:
“Tri teološka fakulteta, dva fakulteta iz sastava UNSA i jedan iz Istočnog Sarajeva su organizatori međureligijskog studija i oni su u svemu što je dobro dali doprinos – od izrade nastavnog plana i programa, obezbjeđivanja stipendija i svega ostalog, a mi smo kao Univerzitet bili podrška svemu tome. To je jedan studij za dobrobit svih nas, koji pokazuje da se zajedno može raditi i naši teološki fakulteti su nam pokazali kako ne postoje granice kad je u pitanju poimanje dobra”, kazao je prof. dr. Škrijelj.
Anesa Agović, jedna od studentica spomenutog master programa istaknula je kako je ovaj zajednički studij odlična dopuna za znanje koje je stekla kroz ranije studiranje:
“Upravo studenti ovog studija su bili spremni da upišu ovaj fakultet, iako je većina nas već magistrirala određene studije, ali smo htjeli da unaprijedimo ono što već znamo. Bili smo spremni da učimo o drugim religijama, i mi nismo svi studenti teoloških fakulteta, učimo o drugim religijama po prvi put, i to od profesora kojisu se trudili da nam prenesu svoje znanje ali da i sami s nama propitujua kritički razmišljamo, i da zajedno promoviramo ono što svaka religija kaže – Ne nasilju i da suživotu i izgradnji mira”, istaknula je.
Dekan Katoličkog bokoslovnog fakulteta u Sarajevu prof. dr. sc. Darko Tomašević najavljujući mogućnost proširenja studija izrazio je zadovoljstvo dobrim odzivom na ovakav studij:
“Ne samo da smo mi prepoznali značaj jednog ovakvog studija, nego i cijela zajednica u BiH i šire. Cilj nam je bio da crkve, vjerske zajednice i mi kao vjerski poglavari i oni koji su zaduženi za odgoj i obrazovanje mladih ljudi na vjerskoj razini pokažemo koliko je važno međusobno poznavanje, razumijevanje, i koliko crkve i vjerske zajednice mogu doprinijeti ne samo izgradnji, već i promoviranju mira i suživota u BiH”, zaključio je prof.dr. Tomašević.
Inače, studenti su, u okviru stipendija, potpisali i Platformu za mir, krunski dokument projekta PRO-Budućnost.