Kroz lokalne inicijative, u okviru USAID-ovog projekta PRO-Budućnost, koji implementira CRS, proteklog vikenda i sedmice održane su aktivnosti u Doboju i Stocu. Iz Udruženja "Vizija" Doboj javljaju kako su imali zadovoljstvo da ugoste članice Udruženja "Ruka" iz MZ Kalošević iz Općine Tešanj, dok su mladi iz "Treće smjene" u Stocu organizirali kreativne radionice pod nazivom "Stolačke priče".
"Posjetom Regionalnom muzeju Doboj, gošće su se upoznale sa kulturno–istorijskim i vjerskim naslijeđem naroda sa područja šire dobojske regije. Nakon posjete muzeju, održana je radionica 'Vrijednost i uticaj porodice u procesu izgradne pomirenja i promocije razumijevanja i tolerancije', gdje su učesnici projekata, zajedno sa predstavnicima dobojske radne grupe, upoznali i definisali izazove koji se otvaraju u okviru same porodice i koji direktno mogu da dugoročno utiču na stvaranje pozitivnijeg i tolerantnijeg društva u BiH", kažu iz udruženja "Vizija" Doboj dodajući kako je tokom radionice učesnicima projekta predstavljena i Platforma za mir.
"Iako mnogi misle da bi država trebala raditi na izgradnji mira, smatram da je to obaveza svih nas. Kroz porodicu i građanski aktivizam, žene su te koje mnogo rade na polju izgradnje mira, bilo samostalno, u okviru svojih udruženja, ili kroz zajedničke projekte s drugim organizacijama civilnog društva. Mobilisanjem žene, kroz neformalne edukacije, pomažemo našem društvu, naravno ne izostavljajući ulogu države i svih drugih sudionika. Uloga žene u izgradnji mira je da njeguje i razvija mrežu komunikacija i ojačava saradnju nevladinog sektora u regionu", istakla je Suada Mujkić, predsjednica Udruženja žena "Ruka" iz MZ Kalošević, Tešanj i naglasila da će se ovo udruženje u narednom periodu još aktivnije uključiti u organizovanje i implementaciju projekata koji promovišu izgradnju mira i povjerenja među narodima u BiH.
Kreativne radionice "Stolačke priče" obuhvatile su diskusiju o medijima, filmu i propagandi, a kako ističu organizatori: "svi prisutni su se složili da medijsko izvještavanje oko nas može biti još bolje, dok mi kao publika moramo naučiti stvoriti objektivni i kritički stav prema svemu što nas okružuje".
"Cilj ove lokalne inicijative bio je zbližiti građane različitih vjeroispovijesti i nacija i novinarski ih obrazovati kako bi sa što više kritika primali informacije koje im dolaze svakog dana. Osim ovih radionica, učesnici su se mogli upoznati i sa foto opremom te načinima na koji se ona može koristiti. Ovaj događaj je veliki vjetar u leđa daljnjim akcijama i projektima Treće smjene", kaže Muamer Tucaković, predstavnik "Treće smjene" i koordinator "Stolačkih priča", potcrtavajući podršku koju su događaju dali organizacija "Orhideja", Gradski orkestar Stolac te Srednja škola.
"Uvjerili smo se kako se mirovne poruke mogu i moraju slati kroz sve sfere našeg društva, dok smo mi, kao pojedinci, mediji koji svakodnevno trebaju širiti pozitivne priče u svojoj okolini", dodao je Muamer Tucaković.